Kehribar Özellikleri Nelerdir?

Kehribar Özellikleri Nelerdir

Takı ve tespihlerde sürekli olarak gördüğümüz kehribar özellikleri onun değerini artırmaktadır. Bir fosil taş olarak kehribar doğanın güzelliklerini direk olan yansıtan bir taştır. Çam reçinelerinin zaman içerisinde fosilleşerek kehribar taşı ortaya çıkar. Kehribar özellikleri ise taşın değerli olmasına neden olmakta.

Kehribarın farklı renkleri ve özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikle çamın cinsine göre değişmektedir. Ayrıca çamın yaşına ve reçinenin gömülme şartları da farklılık göstermesinin nedenleri arasındadır. Kehribar taşının içerisinde herhangi bir mineral bulunmadığı için içerisinde bir kimyasal formül bulunmamaktadır. Hafif ve yarı sayfam olmasının yanı sıra yüzde onunun tuzlu olduğu bir suda batmamaktadır.

256 çeşit renge sahip olan kehribarın geniş bir renk seçeneği vardır. Yapısı gereği ısıya da oldukça dirençlidir. 150 derece ısıya karşı direnç gösterebilir. Eski dönemlerde kehribar aynı zamanda güzel konu üretmek içinde kullanılmaktaydı. Günümüzde de Avrupa’nın bazı yerlerinde tütsü olarak kullanılır. Çeşitli hastalıklar içinde kullanılsa da henüz bu hastalıklara iyi gelip gelmediği konusunda bir klinik açıklaması bulunmamaktadır. Bu özellikleri ile kehribar taşı oldukça önemli ve değerli bir taş olmaya devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir