Kehribar Neden Bu Kadar Kıymetli

Kehribar Neden Bu Kadar Kıymetli

Kehribar taşını sadece bir taş olmaktan çıkaran birçok özelliği vardır. Çam reçinelerinin fosilleşmesi sonucu ortaya çıkan bu taşlar oldukça değerlidir. Değerli olmasının da birçok özel nedeni bulunmaktadır. Kehribar kendi değeri ile tespih gibi ürünlere nakşedildiğinde ise mükemmel bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Kehribar neden bu kadar kıymetli hep beraber bakalım.

Kehribar taşları fosilleşme ile ortaya çıkarlar. İşin en ilgi çekici yanı sıra bu taşların içerisinde çok eski zamanlardan beri bulunan böceklerin bozulmadan duruyor olmasıdır. Adeta bir heykel misali kehribar taşının içerisinde bulunan bu böcekler taşın değerinin artmasına neden olur. Kehribar sadece takı sektöründe kullanılmamakta. Çeşitli ilaçların yapımında kullanılmış olan kehribar aynı zamanda mürekkep yapımında da kullanılmaktadır.

Doğanın güzelliğini yansıtan bu taşların oluşum süresi ve dayanıklılığı ile de çokça takı ve tespihlerde tercih edilmekte. Biraz ateşe maruz kaldığında reçine kokusunu alabilirsiniz. Günümüzde takı sektörü için çok önemli olan bu taşın %90’ı Rusya’da bulunmaktadır. Böylelikle bu taş herkes tarafından sevilmekte ve kıymeti her geçen gün artmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir