En Değerli Tespih Taşı Hangisidir?

En Değerli Tespih Taşı Hangisidir?

Günümüzde birçok taştan tespih üretimi yapılabilmektedir. Standart tespihlerin yanı sıra özel kıymetli taşlardan üretilen tespihlerde bulunmaktadır. Bu tespihler oldukça yüksek tutarlara satılabilmektedir. Öyle ki bu konuda dünyaca üne sahip Mardin’de 400 bin Türk Lirası değerinde tespihler bulunmaktadır. Peki, en değerli tespih taşı hangisidir?

Bu konuda tek bir taşa en değerli demek yanlış olur. Çünkü insanların ilgi alanları farklı taşlara yönelik olabilmektedir. Ayrıca gümüş ve altın yüzükler başlı başına pahalı oldukları gibi özellikle altın yüzükler oldukça değerli olabilmektedir.

Bu iki madenin yanı sıra kehribar tespihlerde en değerli taşlardan oluşmaktadır. Kehribarın birçok özelliği bulunmaktadır. Taşın özellikleri nedeni ile ve uzun yıllar sorunsuz kullanımı ile insanların oldukça büyük beğenisini almaktadır. Tespihin işleyişine ve kullanımına uygun olduğu içinde en çok rağbet gören tespih taşları arasındadır. Kehribar taşlarının yanı sıra ince işçiliklerde eklendiğinde tespihleri fiyatları çok yüksek tutarlara rahatlıkla çıkabilmektedir. En değerli tespih taşı olarak kehribar örnek verilebilir. Kehribar tespihlerine sahip olanlar istedikleri zaman bu tespihleri tekrar satabildikleri içinde oldukça değerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir